Co prožívá žena v souvislosti s interrupcí, potratem či perinatální ztrátou a možnosti pomoci
POSTABORTIVNÍ TRAUMA
Z POHLEDU KRIZOVÉ INTERVENCE
A PSYCHOTERAPIE
Psychické obtíže po potratu a interrupci
Ženy, které truchlí po ztrátě miminka ještě před narozením i během porodu či brzy po něm, provázím od roku 2015. Postupně přibývá knih, pomáhajících organizací a iniciativ, které o této ztrátě otevřeně mluví a pomáhají matkám (rodičům) touto zkušeností projít.
Přesto ve společnosti zůstává mnoho nepochopení a nerespektu ke ztraceným dětem a bolesti, kterou jejich rodiče prožívají. A také obav mezi pomáhajícími profesionály: jak se k takové tragedii postavit? Co říct? Co se dá dělat, jak pomoci?
Umělé ukončení těhotenství (interrupce) je v Česku sice zcela legální a vlastně celkem běžný lékařský zákrok, zároveň ale stále tabu zatížené mnoha předsudky. Ženy po interrupci, pokud mají nějaké obtíže, těžko hledají porozumění a podporu mezi blízkými i odborníky. A jejich nejčastější otázka bývá: „Proč mi nikdo neřekl, že to pak může být takhle zlé? Proč se o tom nemluví?“
Dříve jsem používala termín „postabortivní syndrom“ – ale je to výraz zatížený mnoha povrchními soudy a ideologickými konotacemi. Není to žádná diagnóza (podobně jako třeba „premenstruační syndrom“), jedná se pouze o pojem zastřešující širokou škálu obtíží a příznaků, které se mohou objevit po prodělaném potratu – spontánním i umělém.
Nyní dávám přednost výrazu „postabortivní trauma“ – který jasněji ukazuje na subjektivní psychické zranění nebo nezpracovanou vzpomínku na událost abortu (potratu – v nejširším významu: tedy zahrnujícímu zamlklá těhotenství a další rané potraty, spontánní potrat a úmrtí miminka v druhém a třetím trimestru, perinatální ztrátu i interrupci).
Dnes je už celkem běžné mluvit o porodních traumatech. Chápeme, že porod je obvykle velmi fyzicky i psychicky náročná událost, ze které si žena (i dítě) může odnést psychické následky (dokonce i když je po zdravotní stránce vše v pořádku). Zároveň je zřejmé, že „trauma“ (závažné psychické obtíže) jistě nemá každá žena po porodu – záleží na mnoha faktorech a okolnostech. Stejně tak je to s těhotenskými ztrátami a dokonce i potraty, pro které se ženy rozhodly.
Z psychologického (terapeutického) pohledu nezáleží na tom, zda jsou psychické obtíže (trauma) prokazatelně důsledkem pouze prodělaného potratu, interrupce či perinatální ztráty.
Těhotenství a jeho tragická ztráta či vědomé ukončení jsou jistě přinejmenším stresující situace a mohou mít silný dopad na psychiku ženy.
Přesto, zejména v případě rozhodnutých potratů a ztrát v prvním trimestru, bývá osobní prožívání žen často opomíjeno a bagatelizováno („vždyť se ti nic nestalo, ani to ještě nebylo miminko“ nebo „vždyť ses sama rozhodla“) a ženy málokde nacházejí porozumění a podporu, jakou potřebují.
dvoudenní seminář pro pomáhající profesionály s akreditací MPSV
postabortivní trauma
z pohledu krizové intervence a psychoterapie
Praha 14.-15.3. 2025
Obsah:
- Potrat v nejširším významu: Interrupce, zamlklé těhotenství, spontánní potrat, ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů, perinatální ztráta
- Mýty a typické laické reakce;
- úvod do psychologie krizí a traumat;
- právní a medicínské minimum;
- postabortivní trauma – specifika v rámci posttraumatické poruchy;
- psychologické rozdíly mezi ztrátou dítěte a umělým ukončením těhotenství;
- krize rozhodování o (ne)ukončení těhotenství, 4 úrovně argumentů;
- jak probíhá rozhodování, jak se dobře rozhodnout
- možnosti krizové intervence a provázení při rozhodování
- perinatální paliativní péče, podpora rozloučení
- rizikové faktory pro rozvoj postabortivního traumatu;
- příznaky, projevy a typická témata;
- krizová intervence po zákroku či ztrátě
- poradenství pro pozůstalé, psychosociální provázení po perinatální ztrátě.
- interrupce, potrat a perinatální ztráta v dlouhodobé psychoterapii;
- práce se vztahem k dítěti; symboly a rituály;
- provázení při truchlení;
- práce se s hněvem, studem, pocity selhání, viny a zodpovědností;
- role muže (otce dítěte), prožívání během rozhodování, možná traumatizace;
- role blízkých a zdravotníků.
Seminář vedou
Mgr. Jana Kučerová – psychoterapeutka specializující se na terapii ženských traumat, s dlouholetou praxí v krizové intervenci.
Bc. Alena Peremská MHA – původní profesí zdravotní sestra s mnohaletou praxí v perinatální paliativní péči, koučka, poradkyně pro pozůstalé, zakladatelka perinálního hospice Dítě v srdci, nyní ředitelka Charity Chrudim.
Pro koho je tento seminář přínosný?
- porodní asistentky, duly,
- gynekologické sestry a lékaře,
- fyzioterapeuty,
- rodinné, manželské a párové poradce a terapeuty,
- duchovní,
- psychoterapeuty,
- sociální pracovníky,
- konzultanty, kouče,
- vítáme i laiky se zájmem o psychologický pohled na téma.
Seminář je veden formou přednášky, s ochutnávkami terapeutických technik, prostorem pro otázky a sdílení zkušenost z multioborové praxe.
Seminář má akreditaci MPSV: A2024/1218-SP/PC
Organizační informace
Kde: Praha (centrum) – místo bude upřesněno podle počtu přihlášek.
Vede: psychoterapeutka a krizová interventka Mgr. Jana Kučerová a poradkyně pro pozůstalé, členka paliativních týmů Bc Alena Peremská, MHA
Datum a čas: čtvrtek a pátek 13.-14.3. 2025 9:30-17:30h (až 18h), polední pauza 90min,
celkem 16 vyučovacích hodin.
Cena: 5700Kč
Počet účastníků: 10-28
Pokud se seminář nenaplní nebo bude zrušen ze strany pořadatele, vracíme přihlášeným plnou částku.
Přihláška je platná až po zaplacení kurzovného. Nezaplacené přihlášky jsou po 5ti dnech automaticky stornovány. Odhlášení je možné nejpozději týden předem, poté již není možné kurzovné vracet, ale můžete místo sebe poslat náhradníka. (Prosíme, seznamte se předem se storno podmínkami.)
Ohlasy účastníků
Jste odborník a zajímá vás postabortivní trauma?
Nechte mi na sebe kontakt, ráda Vám pošlu poštovního holuba, jakmile připravím něco nového.
Novinky můžete sledovat také na podkrovním Facebooku.
Pro skupinu alespoň 8 lidí ráda připravím soukromý kurz na přání